Zdravá výživa
Zdravá výživa – základ zdravia! Jedzte pestro a striedmo vyváženú stravu. Jedzte viackrát denne menšie porcie. Nejedzte pred spaním. Raňajkujte. Obmedzte konzumáciu cukru, jedzte veľa obilnín, ovocia, zeleniny a strukovín, netučných a kyslých mliečnych výrobkov, obmedzte živočíšne tuky, údeniny a menej soľte. Nepite sladené nápoje. Jedzte hojne čerstvých potravín. Nezabúdajte na pitný režim (a cvičte). Konzumujte 10 – 15% bielkovín, maximálne 30 % tukov, zvyšok by mali tvoriť sacharidy.
Zdravé stravovanie – bez stravy to jednoducho nejde, pretože všetci ľudia musia jesť potravu, aby si udržali zdravo fungujúci organizmus. Dôležité je však prihliadať na fakt, že iné požiadavky na stravovanie majú malé deti, tínedžeri, iné zase dospelí či seniori.
V prvom rade je dôležité dbať na pravidelnosť v stravovaní, najväčšia časť potravín by mala pozostávať zo: zeleniny, ovocia, celozrnných potravín, orechov, mliečnych produktov, strukovín, chudého mäsa…
Medzi hlavnými jedlami by sme mali siahnuť po ovocí, orieškoch či celých zrnách, ktoré pomáhajú zahnať hlad medzi jednotlivými jedlami a zároveň nespôsobujú nadmerný prírastok na hmotnosti (samozrejme v primeranom množstve). Desiata či olovrant nie je výlučne záležitosť detí, či dospelých, aj seniori by ich rovnako nemali vynechávať.
Často nám chýba energia aj chuť ráno cvičiť, na dobrú baštu sa tešíme ako na drogu, radi si doprajeme pivko, vínko alebo niečo ostrejšie. Na jar, a teraz už aj v priebehu roka, sa cítime unavení a nemáme chuť týrať telo joggingom, či aerobikom. Dnešná doba je nazývaná rôzne, ale najčastejšie sa o nej hovorí ako o uponáhľanej. Pocit, čo všetko musíme každý deň urobiť, nás prenasleduje ako nočná mora. Často sa cítime nenahraditeľnými, ale len do okamihu, keď ochorieme. Potom máme zrazu dosť času, začíname si vážiť maličkostí, hrejeme sa na slniečku a spomíname na priateľov, ktorých sme roky zanedbávali a väčšinou nenávratne stratili.